Losowe zdjęcie
Wydarzenia
pozostało do końca roku szkolnego 2017/2018. ZAPOWIEDŹ WYDARZEŃ: 30 września - Dzień Chłopaka. Kontakt: spigchlewo@wp.pl, chlewo@o2.pl, telefon: (43)3330453
Statystyka
199083
DzisiajDzisiaj177
WczorajWczoraj159
W tygodniuW tygodniu336
W miesiącuW miesiącu3971
WszystkieWszystkie199083
Facebook
cze
30
2011
Wpisany przez Administrator Poprawiony (30 czerwca 2011)
PDFDrukujEmail
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

      Początki istnienia szkoły we wsi Chlewo sięgają roku 1905, kiedy to władze rosyjskie zezwoliły na otworzenie pierwszej „SZKÓŁKI ELEMENTARNEJ”. Uczono w niej czytania, pisania, rachunków w języku polskim i rosyjskim. Nauczanie odbywało się wówczas w wynajętej izbie. W trzy lata później ze składek okolicznej ludności wybudowano „DOM LUDOWY”. Na nazwę „SZKOŁA” władze rosyjskie nie wyraziły zgody. W domu  tym prowadzono zajęcia takie jak poprzednio, oraz tajne nauczanie historii Polski, geografii oraz pieśni patriotycznych. Taki stan rzeczy trwał do końca  I wojny światowej, kiedy to tutejsze tereny zostały zajęte przez Niemów. Władze okupacyjne szkoły nie zlikwidowały. Trwała więc nauka (z małymi przerwami) i to wyłącznie w języku polskim.         
    W okresie międzywojennym szkolnictwo we wsi Chlewo trwało i rozwijał się. Jest już szkoła czteroklasowa, która mieści się w tym samym budynku. Okres II wojny światowej to czas w którym większość szkół została pozamykana, tak też stało się u nas. W styczniu 1945 roku nadszedł czas wyzwolenia i już 15 lutego zgłosiła się nauczycielka Pani Chabierska,  która organizuje zajęcia szkolne. Pod koniec 1946 roku decyzją Powiatowej Rady Narodowej w Turku przyznano naszej szkole poniemiecki barak wojskowy. Został on rozmontowany i w elementach z Turku przywieziony furmanami przez miejscowych rolników, następnie zmontowany na miejscu i w 1947 roku oddany do użytku jako budynek szkolny. Przez niemal 30 lat był głównym budynkiem szkoły.         
     Następnie w latach pięćdziesiątych (siłami społecznymi) wybudowano drugi budynek, w którym mieściły się trzy a potem dwie izby lekcyjne. Nosił on dumną nazwę budynku „murowanego”. Po likwidacji Gromadzkiej Rady Narodowej w Chlewie otrzymaliśmy w spadku po niej pomieszczenia w budynku  Ochotniczej Straży Pożarnej. Były to pomieszczenia ciasne i zimne, niemniej w znacznym stopniu rozwiązywały one potrzeby lokalowe szkoły.         
     W dalszej kolejności paradoksem stało się, że gdy religia powróciła do szkoły, 
to szkoła powróciła do dawnego „DOMU LUDOWEGO”, który od I wojny światowej należał do władz kościelnych, mieściła się tam sala katechetyczna, którą (w porozumieniu z gospodarzem ) zamieniono na klasę . Jednym słowem mówiąc czwarty budynek 
w którym uczyły się nasze dzieci i żaden z nich nie odpowiadał ówczesnym wymogom ani potrzebom szkoły.         
     Zrodziła się potrzeba budowy nowej już nowoczesnej szkoły, co rozumiały władze oświatowe w Sieradzu jak i samorządowe w Urzędzie Gminy w Goszczanowie. Dzięki przychylności Rady Gminy i ówczesnego jej Naczelnika Jerzego Łaktowskiego uzyskaliśmy działkę o powierzchni 2,45 hektara – co wcale nie było łatwe. W roku 1987 Gmina Goszczanów została Mistrzem Gospodarności a pieniądze uzyskane za ten tytuł przeznaczono na zakup cegły na budowę nowej szkoły.
      W tym czasie działał już Społeczny Komitet Budowy Szkoły, który gromadził społeczne środki na ten cel i organizował wszelkie prace z tym związane. Komitetowi przewodniczył Pan Stanisław Matysiak wspierany przez ówczesna p. Dyrektor Ewę Witczak.          Jednak przełomowym momentem, który zdecydował o rozpoczęciu budowy nowej szkoły był początek roku 1991, kiedy to dyrektorem szkoły zostaje Pan Henryk Zadworny i przejmuje inicjatywę w swoje ręce.         
     Rozpoczyna on swoje urzędowanie od dwukrotnej wędrówki z panią Stanisławą Łuczak i Jadwigą Tyczyńską po wszystkich najważniejszych urzędach w Warszawie, czego efektem było przyznanie dodatkowo 400.000.000 zł na budowę nowoczesnej szkoły i tak koło budowy zaczęło się kręcić.
     Tak było...
Dosłownie na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego Henryk Zadworny, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chlewie otrzymał informacje z Kuratorium Oświaty, że inauguracja wojewódzka odbędzie się właśnie u niego. Tymczasem otwarcie nowego obiektu planowali na połowę października , skoro jednak miał to być 2 września – po prostu zakasali rękawy i zabrali się do przygotowań uroczystości. Uczestniczyli w nim wszyscy nauczyciele, uczniowie i rodzice, a nawet radni. Wybudowanie w ciągu 5 lat przepięknej szkoły w Chlewie jest swego rodzaju wyczynem. 
     Z pewnością nie było by takiego tempa i takiego zaangażowania, gdyby nie fatalne warunki, w jakich uczyło się do tej pory blisko 200 dzieci z Chlewa i 6 innych wsi sołeckich. Szkoła mieściła się w czterech różnych budynkach – między innymi w poniemieckim baraku, remizie. O nową mieszkańcy okolicznych wsi zabiegali od dawna. Na przeszkodzie stał nie tylko brak funduszy, ale przede wszystkim częste podziały administracyjne. Chlewo leżało to w powiecie tureckim, kaliskim, to wreszcie w województwie sieradzkim.         
         budowa szkołyDecyzja o budowie nowej solidnej szkoły zapadła w końcu lat osiemdziesiątych. Wówczas gmina Goszczanów zdobyła tytułu Mistrza gospodarności, a więc i spore nagrody pieniężne. Ich część przeznaczono na budowę szkoły w Chlewie. Kupiono za nie działkę i cegłę na cały obiekt. Nowa szkoła w tonacji biało- wiśniowej otoczona zielonymi trawnikami wzbudzać może dwa uczucia: zachwyt i zazdrość. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli jest 10 sal lekcyjnych (w tym jedna dobrze wyposażona pracownia fizyczno – bilogiczno – chemiczna), dwa przestronne hole(po około 180 m2 każdy), minikuchnia ze stołówką, świetlica, biblioteka. Łazienki, kuchnia, hole wyłożone są  glazurą w modnych kolorach. Przygotowano także wygodną szatnie z boksami dla poszczególnych klas. „Zerówka” ma osobne wejście do budynku (podobnie panie kucharki), własną szatnie i łazienkę. W zagubionej wśród pól i lasów wsi Chlewo wybudowano szkołę na miarę XXI wieku.  
         Budowa szkoły trwała od listopada 1991 roku do sierpnia 1996 roku. W dniu 2 września 1996 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły połączone z Wojewódzką Inauguracją Roku Szkolnego 1996/1997. Uroczystość tę swoją obecnością uświetnili:
Poseł na Sejm RP Pan Wiesław Gołębiewski, przedstawiciel MEN Pani Elżbieta Bober, kurator oświaty w Sieradzu pani Jadwiga Kałużewska, Biskup Kaliski Stanisław Napierała, Wójt Gminy Goszczanów Pan Jan Musiałczyk, przewodniczący Rady Gminy Pan Lech Telega, Wojewoda Sieradzki Pan Jan Ryś, prezes oddziału ZNP Pani Elżbieta Cyraniak Rada Gminy w Goszczanowie w całym składzie. Byli i obecni pracownicy obsługi i nauczyciele tej szkoły, uczniowie, rodzice i mieszkańcy bliższej i dalszej okolicy, przedstawiciele prasy, radia i telewizji. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Wojewoda Sieradzki Jan Ryś , kurator oświaty Jadwiga Kałużewska, Wójt Gminy Jan Musiałczyk i Dyrektor szkoły Henryk Zadwnowa szkołaorny, natomiast poświęcenia obiektu dokonał ksiądz Biskup Stanisław Napierała.         
Obecnie szkoła posiada 10 izb lekcyjnych , salę komputerową, świetlicę, bibliotekę, kuchnię, pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej, siatkowej, piłki ręcznej, obszernie ładnie utrzymane tereny zieleni, wokół szkoły posadzono ponad 1000 drzew i krzewów kilkudziesięciu gatunków i odmian.         
         Natomiast wspaniałym skarbem są: wspaniali uczniowie, wspaniała kadra nauczycielska, wspaniali rodzice i przykładna atmosfera jaka panuje w tej szkole, a wszystko to razem pozwala osiągnąć wyniki, którymi szkoła się szczyci. Zdjęcia dostępne w galerii O SZKOLE.

        Od 1 września 2010 roku dyrektorem Zespołu Szkół w Chlewie jest pani Grażyna Raźniewska.